Preventivna prehliadka

Neoddeliteľnou súčasťou stomatológie je predchádzanie ochoreniam - prevencia. Dôkladná a správna preventívna starostlivosť stomatológom je nemenej dôležitá ako samotné ošetrenie pacienta. Snáď asi najväčší úsmev na tvári pacienta vyčarí moment, keď sa po preventívnej prehliadke dozvie, že sa nezistil žiaden stav, ktorý je nutný ošetriť. Čím dôkladnejšia prehliadka je, tým menšie je riziko vzniku nežiaducich stavov a ich komplikácii v dutine ústnej.

Z čoho by mala pozostávať správna preventívna starostlivosť u stomatológa?

Dutina ústna je začiatkom tráviaceho traktu človeka a jej súčasťou nie sú len zuby. Ústa sú orgánom pozostávajúcim z veľkého množstva tkanív, ktoré vplývajú jedno na druhé a zároveň na celkovú funkciu tohto zložitého systému. Dôkladné stomatologické vyšetrenie by sa teda nemalo sústrediť len na zuby.

VYŠETRENIE SLIZNICE

V súčasnej dobe stále narastá výskyt ochorení sliznice dutiny ústnej. Často ide o ochorenia zápalového charakteru, no narastá aj výskyt predrakovinových a rakovinových lézii.
Iba ich aktívnym vyhľadávaním a dôsledným vyšetrením môžeme zabrániť ich vzniku, prípadne šíreniu, a tým predísť vážnejším komplikáciám týchto ochorení.

1. Zápalové ochorenia sliznice dutiny ústnej

Zápal sliznice – stomatitída vzniká z rozličných príčin a jej prejavy môžu byť rôzne.
Príčin zápalov je mnoho. Najčastejšími sú však zápaly spôsobené infekciou baktériami (stafylokoky, streptokoky), vírusmi(herpes simplex, herpes zoster) či plesňami(candida).
Každá nepovšimnutá a neliečená akútna infekcia môže prejsť do chronického štádia a byť len krôčik od vzniku rakoviny dutiny ústnej.
Neinfekčné zápaly sliznice bývajú často spojené s nedostatočnou výživou, alergiami, či hormonálnou nerovnováhou pacienta.
Okrem spomínaných môže zápal spôsobiť aj iné celkové ochorenie ako cukrovka, dna, problémy s pečeňou, pankreasom, hrubým črevom a ostatnými časťami tráviaceho traktu, nedostatok železa, či vysoký krvný tlak alebo nesprávna činnosť imunitného systému.
V neposlednom rade môže zápal vyvolať aj nedostatočná hygiena pacienta a zápalové ložiská zubov.
Ako príznaky sa môžu objaviť povrchové začervenania, opuch, pľuzgieriky, vriedky (afty), hnisavé ložiská (povlaky, abscesy) až nekroticky zmenené tkanivo v neskorších štádiách. Všetky prejavy bývajú sprevádzanésubjektívnymi pocitmi pacienta a to sú: bolestivosť, pálenie, zvýšené ,alebo znížené slinenie a zápach z úst.

2. Rakovina sliznice dutiny ústnej

Je jedna z mála druhov rakoviny u ktorej sa lekárom za posledné desaťročia nepodarila znížiť úmrtnosť. Dôvodom je práve neskorá diagnostika. Štatisticky pribudne na Slovensku ročne 1000 prípadov a 60-70% z nich je diagnostikovaných už v neskorom štádiu.
Ide o ochorenie, ktoré môže postihnúť skutočne každého. Základom úspechu je včasné odhalenie, a preto by mala byť onkologická prehliadka rutinnou súčasťou preventívneho stomatologického vyšetrenia.
Príčiny vzniku rakoviny sú rôzne. Najčastejšími sú genetika, fajčenie, časté užívanie alkoholických nápojov, chronické mechanické dráždenie ako napríklad dráždenie nedôkladne zhotovenými náhradami v dutine ústnej, alebo zlozvyky ako kúsanie pier, či jazyka. Príčinou však býva aj vírusová infekcia ľudským papiloma vírusom, nedostatočná starostlivosť o hygienu dutiny ústnej a stravovacie návyky(príliš horúce, korenisté jedlá).

VYŠETRENIE PARODONTU

Závesný aparát zuba, alebo ,,parodont,, je tvorený ďasnami, periodontálnymi ligamentami, kosťou aleolu v ktorom sa zub nachádza a cementom na povrchu zubného koreňa.

Ochorenie parodontu označujeme pojmom ,,PARODONTITIS,,
Jeho častými prejavmi sú zápaly ďasien tzv. gingivitídy, oslabenie periodontálnych ligament  či celej kosti, prejavujúce sa ústupom ďasien, zvýšenou citlivosťou, kývavosťou zuba, vystupovaním zuba z lôžka až postupnou stratou celého zuba.
Skoré odhalenie príčin ochorenia vedie často k pozastaveniu príznakov a niekedy k ich úplnému vymiznutiu.
Ak sa u Vás vyskytuje minimálne jeden prejav, nepodceňujte ho. Včasná liečba a odstránenie príčiny môžu vaše zuby ešte zachrániť.
Na našej ambulancii vykonávame špeciálne kultivačné vyšetrenie obsahu parodontálnych vačkov, ktoré je zasielané priamo do Nemecka. Výsledok je známy najneskôr do 14. Dní. Jeho cieľom je určiť presné typy baktérii, ktoré sa na ochorení podieľajú a ich citlivosť na konkrétne antibiotiká.
http://www.micro-ident.de/

VYŠETRENIE CHRUPU

Zubný kaz stále ostáva najčastejším ochorením dutiny ústnej postihujúcim väčšinu populácie.
Dá sa mu však predísť?
Zubný kaz má rôzne štádiá. Od malého začínajúceho defektu v sklovine sa môže šíriť až do dentínu a odtiaľ do zubnej drene a spôsobiť jej odumretie. V počiatočnom štádiu sa niekedy dá zabrániť jeho šíreniu a spôsobiť jeho úplné vymiznutie.
Pri diagnostike kazu je v nemalej miere dôležité röntgenologické vyšetrenie, nakoľko sa vyskytuje stále častejšie v miestach, kde nie je viditeľný voľným okom.
Röntgenologické vyšetrenie by malo byť dnes súčasťou každého komplexného vyšetrenia u stomatológa.
Súčasťou budovy je aj špecializované röntgenologické centrum, takže na snímky už nemusíte chodiť ďaleko.

VYŠETRENIE TEMPOROMANDIBULÁRNEHO KĹBU

Ide o zložitý kĺb, ktorého ochorenie sa najčastejšie prejavuje bolesťami, poruchami funkcie, či zvukovými fenoménmi, ktoré vznikajú pri jedení a rozprávaní. Ani jeden prejav netreba ignorovať.
Výskyt problémov čelustno-spánkového kĺbu stúpa. Skoré odstránenie príčin vzniku ochorenia a včasná terapia predchádza jeho zložitým komplikáciám s trvalými následkami.
Prídite sa dať vyšetriť.

CELKOVÝ STAV PACIENTA

Pri komplexnom vyšetrení sa našich pacientov pýtame aj na všetky ostatné fakty súvisiace s ich celkovým zdravotným stavom. Niekedy zdanlivo nepodstatné ochorenie môže spôsobovať problémy v dutine ústnej a naopak.
Riadime sa pravidlom, že nič netreba podceňovať.